0911 474 071 info@unicarback.com

Prvý jarný deň, ktorý prichádza 20.3.2021, prináša okrem radosti tých, ktorý majú radi typické jarné počasie aj čas, kedy sa treba postarať o zobúdzajúce sa trávniky na pozemkoch, cesty, chodníky. 

Všetok exteriér, ktorý už na pohľad vidieť, že po zime dostal zabrať a treba spraviť na ňom určité každoročné úpravy.  

Medzi typicky jarnú údržbu patrí v prvom rade aj vertikutácia, ktorou sme sa zaoberali v predchádzajúcom článku s názvom Vertikutácia a aerifikácia trávnika.
článok - vertikutacia a aerifikacia travnika unicarback _ udrzba exteriérov

Je to neodmysliteľná súčasť jarnej údržby, pri ktorej, ako už vieme, dodáme zemine a korienkom rastlín potrebný kyslík prevzdušnením, čiže vertikutáciou, a rovnako tak aj aerifikáciou. Rozdiel medzi týmito operáciami sa dozviete v spomínanom článku vyššie.

Celkový vzhľad exteriéru má vplyv na bývanie, prípadne užívanie tohto exteriéru. Mal by byť upravený, čistý, bez nánosov a celkovo atraktívny.

Fusarium nivale - plesen snezna - udrzba exterierov - kosenie travy - unicarback
Fusarium nivale - plesen snezna - udrzba exterierov - kosenie travy - udrzba zelene unicarback
Na jar sa na trávnikoch stretneme s tzv. plesňou snežnou (Fusarium nivale), na plochách trávnika viditeľné ako biely povlak.
Prejavuje sa predovšetkým po roztopení snehu na jar, ale aj na jeseň a v zime, kedy môžu byť viditeľné prvé náznaky tejto plesne.
Odumreté rastliny sú pokryté mycéliom huby belavej až naružovelej farby. Mycélium často pripomína „pavučinu„.

Ak je napadnutá malá plocha, pleseň sa dá odstrániť vyhrabaním a príroda si už ďalej poradí aj sama. Pokiaľ sa jedná o väčšie plochy trávnika v areáloch, tu volíme postrek, ošetrenie fungicídom s účinnou látkou prochloraz, propiconazole, trifloxystrobin, fenarimol, mancoze. V prípade silného napadnutia je treba pôdu prekypriť a znovu osiať. Dbáme na to aby sme pri osievaní použili čo najpodobnejšiu trávnu zmes, vtedy je výsledok uspokojivý. Je treba dodať, že po zime niektoré plochy bývajú od dlhodobej hustej snehovej pokrývky vypálené, ktoré pripomínajú tvar mapky čiže je potrebné ich takisto dosiať.

Ďalšou činnosťou je hnojenie. Tým, že vertikutáciou a aerifikáciou čistíme trávnik od vyschnutých stebiel a korienkov spálených po zime, vyberáme tým nechcené minerály a celkovo výživu, ktorá slúži rastlinám na kvalitný vývin, čiže je potrebné ich tam nejakou formou vrátiť, a to je práve hnojením.

V priebehu vegetácie potrebuje tráva prevažne dusík. Hnojenie dusíkatými hnojivami rozdeľujeme minimálne na trikrát. Na jeseň používame hnojivo s väčším obsahom draslíka a fosforu, čím sa podporí koreňový systém a zníži sa riziko vymrznutia a napádania hubovými chorobami. 

krasna trava - dusikate hnojiva - udrzba exterierov - kosenie travy - udrzba zelene unicarback

Ďalšou procedúrou sú aj výruby a výseky rôznych drevín a o nich sa dočítate viac v ďalšom článku.

Ak  nemáte dostatok času na vykonávanie týchto činností, radi Vám s tým pomôžeme.
výseky a výruby unicarback údržba exteriérov

VÝRUBY A VÝSEKY

Výruby a výseky sa robiapodľa potreby v prípade, ak konáre stromov alebo kríkov siahajú kam nemajú. Mnohokrát sú to náletové dreviny.

zimna udrzba unicarback odhrn snehu pohotovost

Čo to znamená „Zimná údržba“?

V tomto článku si rozoberieme čo je to zimná údržba exteriérov a čo všetko zahŕňa.

unicarback blog clánok ako vybrať správny posypový materiál - zimna udrzba

Ako vybrať správny posypový materiál?

Čím by bolo najlepšie posypať vašu príjazdovú cestu ku vašej spoločnosti, parkoviská, chodníky okolo budov tak, aby boli bezpečné a nekĺzalo sa na nich?

sneh na tráve - kosačka unicarback - zimna udrzba - ako zazimovať kosačku

Ako zazimovať kosačku?

V tomto článku, ako už je z nadpisu jasné, sa dozviete ako správne zazimovať záhradnú kosačku.

článok - vertikutacia a aerifikacia travnika unicarback _ udrzba exteriérov

Vertikutácia a aerifikácia trávnika

Snívate o prenádhernom ukážkovom hustom trávinku, no nedarí sa vám to docieliť? Samotné kosenie trávnika nestačí!

clánok ako pripraviť trávnik na zimu unicarback_ udrzba exteriérov _

Ako pripraviť trávnik na zimu

V tomto článku nájdete postup na správne zazimovanie trávnika. To je jednou zo základných činností v jesennom období v záhrade.

unicarback clanok burina postreky travnik - rady a tipy

Ako často je potrebné kosiť?

Potrebovali by ste zopár rád pre správne a efektívne kosenie Vášho trávnika ? Tu sú . Naša praktická skúsenosť je nasledovná: Zákazníci (firmy a...
unicarback clanok burina postreky travni k - zahrada rady a tipy

Ako na trávniky, zámkové dlažby a obrubníky bez buriny

Chcete sa zbaviť nechcenej buriny, no neviete ako? S týmito radami to zvládnete. Snažíte sa zbaviť buriny všemožne, no nedarí sa Vám to? Poďme sa...