0911 474 071 info@unicarback.com

Zima je už v plnom prúde a vy sa zamýšľate, čím by bolo najlepšie posypať vašu príjazdovú cestu ku vašej spoločnosti, parkoviská, chodníky okolo budov tak, aby boli bezpečné a nekĺzalo sa na nich?
Poďme sa v tomto článku spolu pozrieť na niekoľko najčastejších druhov posypových materiálov.

Naše posledné zimy sú nepredvídateľné. Najskôr sneží, potom prší, je odmäk, cez noc to primrzne a je z toho terén, na ktorom hrozí veľké riziko šmyku a následne aj riziko, že si človek môže fatálne ublížiť. Ako si s týmto problémom poradiť ?

V tomto prípade je najpoužívanejším prostriedkom na likvidáciu tejto hrozby v teréne posypová soľ.

Posypová soľ svojimi vlastnosťami spôsobuje fyzikálno-chemickú reakciu, ktorej následkom je skvapalnenie tuhého snehu, prípadne zamrznutej vody čiže ľadu.

Problémom tohto posypového materiálu je však ten, že podľa vyhlášky sa nepovoľuje úplne všade.

unicarback blog clánok ako vybrať správny posypový materiál - zimna udrzba
unicarback blog clánok ako vybrať správny posypový materiál - zimna udrzba
unicarback blog clánok ako vybrať správny posypový materiál - zimna udrzba

V Zákone o ochrane životného prostredia a súvisiacich vykonávacích predpisoch sa môžete dozvedieť konkrétne kde a za akých podmienok je zákaz posypu určitými materiálmi ako je posypová soľ a pod.

Pre priblíženie, môže ísť pri použití určitých posypových materiálov k znečisteniu vodných tokov a spodných vôd, ale aj pôdy. Škodí aj stromom a ostatným rastlinám, ktoré sú poblízku. 
Z pohľadu stavebných predpisov, pri dlhodobom použití posypovej soli môže dôjsť  k narušeniu nosných konštrukcii koróziou.
Čiže v konečnom dôsledku, na pozemku by ste použitie posypovej soli mali dôkladne zvážiť.
Ak sa rozhodnete použiť posypovú soľ alebo inak chlorid sodný, navyše zmysel použitia má len do určitej teploty a to -10°C. Pri nižších teplotách je už neúčinná.
posypová soľ unicarback blog clánok ako vybrať správny posypový materiál - zimna udrzba
chlorid horečnatý unicarback blog clánok ako vybrať správny posypový materiál - zimna udrzba
chlorid vápenatý unicarback blog clánok ako vybrať správny posypový materiál - zimna udrzba
Na nižšie teploty je účinnejší chlorid vápenatý, ktorý je účinný až do -35°C. Cenovo je ale podstatne drahší než posypová soľ.
Medzi ďalšie chemické posypové materiály (soli) patria tiež : chlorid horečnatý, soľanka, síran amónny, chlorid draselný, močovina a octan draselný.
Chlorid horečnatý je biela, hygroskopická látka, ktorá sa získava z morskej vody. Používa sa aj ako posypová soľ (resp. prímes) na zimný posyp.
Nie je vhodný ako preventívny posypový materiál, ale ako likvidačný.
Soľanka je roztok vody a soli v pomere 22:1 a používa sa na zvlhčenie soli pri posype. Zvlhčením sa zaistí rýchlejšie pôsobenie posypu.
Ďalšou alternatívou, menej škodlivou pre prostredie, na rozdiel od solí, sú inertné materiály (štrk, piesok a brizolit a pod.). Jedinou nevýhodou týchto materiálov je, že keď príde nová snehová nádielka, musíte proces posypávania opakovať nakoľko tieto materiály nemajú v zlúčení so snehom alebo ladom žiadnu chemickú reakciu, ako napríklad už spomenuté soli.
Ekologický inertný posypový materiál  – Ekogrit je posypový materiál bez chemických prímes, ktorý je zdravotne nezávadný bezpečný pre ľudí zvieratá aj zeleň.
Používa sa prevažne na miestach kde je zakázaný chemický posyp z dôvodu ochrany prírody a z dôvodu stavebnej ochrany (betónové nadzemné parkoviská).
Výhoda tohto druhu posypového materiálu je vysoká účinnosť, recyklovateľnosť, nízka hmotnosť a zdravotná nezávadnosť. Ekogrit pôsobí až do teploty – 15°C.
Po jeho aplikácii je na pohľad možno menej atraktívny z dôvodu že sa zmení na kašu pripomínajúcu popol.
unicarback blog clánok ako vybrať správny posypový materiál - zimna udrzba (1)
andezit unicarback blog clánok ako vybrať správny posypový materiál - zimna udrzba
Špecifickým a účinným posypovým materiálom je aj tzv. andezit.

Ide o hrubé drvené kamenivo – vápenec, ktorý je vhodný ako ekologický posypový materiál na cesty v zimnom období. Inertný posypový materiál sa najbežnejšie používa frakcie 0-4 a 4-8.

Častou kombináciou posypového materiálu býva inertný posypový materiál v kombinácii s chemickým posypovým materiálom.
Niektorí ľudia na svojich pozemkoch, prípadne na príjazdovú cestu ku svojmu súkromnému pozemku ako posypový materiál využívajú aj popol, čo sa pri profesionálnej údržbe nevyužíva a tiež to nie je dovolené všade používať túto alternatívu posypového materiálu.
V neposlednom rade sa používajú ako posypový materiál aj piliny a hobliny.
Tie ale majú nevýhodu zas v tom, že sa zvyknú zachytávať o podrážku topánky prípadne o pneumatiky vozidla no treba podotknúť, že takisto sa tento tip posypového materiálu nevyužíva pri profesionálnej údržbe prevažne tiež iba v súkromnom sektore.
popol unicarback blog clánok ako vybrať správny posypový materiál - zimna udrzba
piliny unicarback blog clánok ako vybrať správny posypový materiál - zimna udrzba
Je na vás akú variantu si zvolíte, vždy je podstata tá istá, zamedziť šmyku a prípadnému následnému zraneniu. Samozrejme, že pri akomkoľvek posype akýmkoľvek z uvedených materiálov nesmieme zabudnúť na odhrn či už pred posypaním odhrnúť to, čo sa odhrnúť v rámci možností dá a realizovať odhrn (aj pri chemických soľných posypových materiáloch) hneď po spomínanej chemickej reakcii, po ktorej efektívne odhrniete rozpustený sneh prípadne ľad bokom, a nestane sa tak, že by vám následne robil problémy kašovitý zhluk pozostatkov snehu a ľadu.

Ak sa neviete rozhodnúť prípadne by ste chceli s tým poradiť a pomôcť, nechajte to na odborníkov, kontaktujte nás a my si s tým poradíme.

Profesionálne zhodnotíme situáciu a terén a efektívne eliminujeme nebezpečenstvo šmyku a následného zranenia.

unicarback clanok burina postreky travni k - zahrada rady a tipy

Ako na trávniky, zámkové dlažby a obrubníky bez buriny

Chcete sa zbaviť nechcenej buriny, no neviete ako? S týmito radami to zvládnete. Snažíte sa zbaviť buriny všemožne, no nedarí sa Vám to? Poďme sa...
unicarback clanok burina postreky travnik - rady a tipy

Ako často je potrebné kosiť?

Potrebovali by ste zopár rád pre správne a efektívne kosenie Vášho trávnika ? Tu sú . Naša praktická skúsenosť je nasledovná: Zákazníci (firmy a...
clánok ako pripraviť trávnik na zimu unicarback_ udrzba exteriérov _

Ako pripraviť trávnik na zimu

V tomto článku nájdete postup na správne zazimovanie trávnika. To je jednou zo základných činností v jesennom období v záhrade.

článok - vertikutacia a aerifikacia travnika unicarback _ udrzba exteriérov

Vertikutácia a aerifikácia trávnika

Snívate o prenádhernom ukážkovom hustom trávinku, no nedarí sa vám to docieliť? Samotné kosenie trávnika nestačí!

sneh na tráve - kosačka unicarback - zimna udrzba - ako zazimovať kosačku

Ako zazimovať kosačku?

V tomto článku, ako už je z nadpisu jasné, sa dozviete ako správne zazimovať záhradnú kosačku.

zimna udrzba unicarback odhrn snehu pohotovost

Čo to znamená „Zimná údržba“?

V tomto článku si rozoberieme čo je to zimná údržba exteriérov a čo všetko zahŕňa.

jar blog kosenie - vertikutacia - aerifiakcia - udrzba exterierov - unicarback

Údržba exteriéru a prichádzajúca jar

Aké úpravy exteriérov je potrebné urobiť s prichádzajúcou jarou?

výseky a výruby unicarback údržba exteriérov

VÝRUBY A VÝSEKY

Výruby a výseky sa robiapodľa potreby v prípade, ak konáre stromov alebo kríkov siahajú kam nemajú. Mnohokrát sú to náletové dreviny.